Знак географічного центру Європи у Діловому відреставрували
Нарешті знак географічного центру Європи у Діловому відреставрували. Зафарбували і спаплюжили цю пам’ятку ще в жовтні минулого року. Після цього у області розгорівся скандал. І все – через халатність чиновників!
Джерело
Інформцію про відновлення пам’ятки повідомило у соцмережі Управління туризму та курортів Закарпатської ОВА.
Цитата
У повідомленні йдеться про те, що знак географічного центру Європи у Діловому відреставрували. Утім зробити це було не так просто.
“Щоб відновити напис 1887 року, студент-магістр Львівської політехніки Володимир Козурак зняв 5-8 шарів цементу, штукатурки, клею та фарби, – йдеться у повідомленні.
Відтак додається, що за словами реставратора, пам’ятник був двічі штукатурений, вперше у середині XX століття, вдруге – минулого року.
“Наразі на встановленому знаку знову видно напис латиною: «Це постійне, точне вічне місце, визначене спеціальним апаратом, виготовленим в Австро-Угорщині, в Європейській системі широт і довгот у 1887 році», – повідомляють в управлінні.
Нагадаємо, що На Закарпатті негода наробила лиха по всій області, а також, що Пошук рідних: паралізований чоловік із Миколаєва вже 5 місяців у Мукачеві в лікарні.
Вас також може зацікавити: 128 Закарпатська бригада – гордість ЗСУ: «The Washington Post»
Скандал
Торік після того, як нібито знак “облагородили”, на Закарпатті розгорілися гарячі дебати з приводу проведених робіт. Одні звинувачували горе-малярів, що зіпсували знак, інші ж їх захищали. Утім більшість зійшлася на думці, що так робити не можна було.
Після резонансу Рахівська міська рада замовила в одного з місцевих художників роботи з поновлення надпису латинською мовою на географічному знаку. Проте після вивчення ситуації митець відмовився виконати замовлення, запевнивши, що відновлення надпису неможливе, мовляв, для початку слід відновити старий австро-угорський надпис латиною, заштукатурений сучасниками.
Тож від жовтня 2022 року відновити знак вдалося аж у липні 2023-го! І все – через халатність чиновників!
Що це за знак
Насправді, знак історичний. Як же він з’явився? У 1885–1887 роках географи з Імператорсько-Королівського військово-географічного інституту у Відні (Австро-Угорщина) виконували геодезичні дослідження на території Закарпаття, яке на той час входило до складу імперії. Отже, роботи було заплановано для подальшого зведення залізничного сполучення між Раховом і Сиготом.
Вивчивши детально місцевість, географи вирішили встановити вказівник біля села Ділове. Це був двометровий кам’яний знак з координатами 47°57′ пн. ш. 24°11′ сх. д. та написом латиною: “Locus Perennis Delicentissime cum libella librationes quae est in Austria et Hungaria confectacum mensura gradum meridionalum et paralleloumierum Europeum. МD CCC LXXXVII “.
У перекладі на українську слова розшифровуються так: “Це постійне, точне вічне місце, визначене спеціальним апаратом, виготовленим в Австро-Угорщині, в Європейській системі широт і довгот у 1887 році“.
Знак географічного центру Європи у Діловому відреставрували