• Вт. Лип 16th, 2024

Нова Свобода

Інформація, новини, репортажі, розслідування

5 МГЕС на Тересві. Забудовники вирішили убити річку

Spread the love

5 МГЕС на Тересві. Забудовники вирішили убити річку

5 МГЕС на Тересві. Забудовники вирішили убити річку. Каскад із 5 міні-ГЕС хочуть побудувати на цінній водні артерії. Екологи б’ють на сполох.

Джерело

Екологиня Оксана Станкевич-Волосянчук, ГО “Екосфера”.

Головне

Як наголошує відолма екологиня з Ужгорода, забудовники вирішили вбити Тересву, а Міндовкілля, хоч і довго відмвляло у видачі висновку, уже ж його видало.

Протягом 1,5 року ТОВ “Томарт” методично спамило звітами з ОВД Міндовкілля, бажаючи побудувати казкад із 5 МГЕС на дуже цінній заповідній річці Тересва. Весь цей час Міндовкілля, адекватно оцінюючі ризики для цінного біорізноманіття річки та захищаючи інтереси держави, відмовляло у видачі висновку. І ось – кульмінація: висновок на першу МГЕС видали. Дано старт на знищення іхтіологічного заказника та об’єкта Смарагдової мережі…

Який вірус заразив Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України у розпал війни, коли захист особливо цінних природних теріторій є потрібним, як ніколи?!

Прошу максимального розголосу!”, – наголосила екологиня.

Що повідомляє ГО “Екосфера”?

Чим завинила р. Тересва?

Після двох відмов підряд, Міндовкілля видало висновок ТОВ «Томарт» по звіту з ОВД для будівництва на р. Тересва першої МГЕС, потужністю 999 кВт. Останній звіт з ОВД є практично ідентичний попередньому і не містить аналізу даних, про які наголошували експерти ГО «Екосфера» та Українська Природоохоронна Група – UNCG.

Звіт з ОВД не повний

У ньому відсутні дані про прибережні та заплавні оселища р. Тересва, навколо водну фауну, на яких впливатиме зміна гідрологічного режиму та сегментація річки; у звіті замість досліджень біорізноманіття наводиться рибогосподарський звіт Укррибпроекту, який не може заміняти собою дослідження наявності та впливів на біорізноманіття річки та оселища даних територій та акваторій; відсутній аналіз та прогноз впливу цієї МГЕС та кумулятивного впливу 5 МГЕС на екологічний стан річки, з врахуванням факту, що вище за течією у смт. Дубове зруйновані очисні споруди і у річку потрапляють неочищені комунально-побутові стоки; не проаналізовано вплив планованої греблі та каскаду гребель на течію за донні відклади. Звіт не містить грошової оцінки втрат популяцій червонокнижних видів та пропускної здатності рибоходів.

Ігнор з боку Міністерства

Усі ці зауваження та аргументи останнього звіту з ОВД, не зважаючи на високий природоохоронний статус річки та на попередні свої відмови у видачі висновку, міністерством були проіґноровані. Складається враження, що таке рішення мало політичний, або корупційний характер. Інакше не можливо пояснити обмін високої природної цінності річки, біорізноманіття якої Україна в особі Міндовкілля зобов’язалася зберегти у рамках Бернської Конвенції, на станцію, потужністю 999 кВт… Адже відомо, що мала гідроенергетика через свою низьку ефективність (30-35 % від встановленої потужності у Карпатах) ніяк не впливає на загальну частку «зеленої енергії» в електрогенерації країни…

Тим часом

Тересва є однією з найцінніших для природи річок Закарпаття, об’єктом Смарагдової мережі, іхтіологічним заказником місцевого значення. За визнанням фахівців, які її досліджували, Тересва є автентичною за своєю морфологією, гідрологічним режимом, динамікою, складом водних тварин та рослин, характером прибережних біотопів і слугує еталоном незайманих гірських річкових екосистем Європи.

Тут живе 24 види круглоротих і риб, 9 з яких занесені до ЧКУ, зокрема лосось дунайський, харіус європейський, ялець-андруга, марени звичайно та дністровсько-дунайська. Тут заплановано збудувати каскад з 5 ГЕС на відрізку 23 км від с. Калини до с. Беревля. Підпірні греблі, які сегментують річку на окремі частини, перешкоджатимуть міграції риби і не дадуть можливість червонокнижним представникам іхтіофауни відновлювати свої популяції Так вже сталося з р. Ріка. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, для чого знищувати черговий об’єкт Смарагдової мережі та іхтіологічний заказник?

Нагадаємо, що В Ужгороді назріває скандал із забудовою на проспекті Свободи, а також, що Ведмідь відтепер зустрічатиме туристів у Синевирі

Вас може зацікавити: Скандал. Чи дасть мерія Ужгорода 8 мільйонів на приватний навчальний заклад

Нова Свобода

5 МГЕС на Тересві. Забудовиники вирішили убити річку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *