Закарпатка у Будапешті активно допомагає українським переселенцям
Закарпатка у Будапешті активно допомагає українським переселенцям. Чілла Куртяк-Слободян родом із закарпатського Берегова. Із початком повномасштабного вторгнення організувала у Будапешті неймовірно потужну підтримку українців. Не дарма навіть ім’я цієї прекрасної жінки Чілла (угорською «Csillag») перекладається, як «зірка».
Тож і вона, наче та яскрава зіронька, не лише осяває величезній громаді тих, хто втік до Угорщини від обстрілів, шлях посеред буденної темряви, але й ще й разом із активною командою однодумців реальними справами допомагає Україні та українцям.
Зустріч із землячками
Нещодавно представники громадської організації «Волонтери Закарпаття» Катерина Легерда та Анжеліка Андок побувати у Будапешті з гуманітарною місією і зустрілися з пані Чілолою. У програмі візиту було дуже багато подій, але зустріч із землячкою, яка створила в Угорщині громадську інформаційно-кооординаційну службу «Bona Fide», що займається наданням різного роду правової допомоги вихідцям із України, а також переселенцям, залишила по собі незабутні спомини.
Сайт «Нова Свобода» пропонує ознайомитися з головними тезами цієї зустрічі.
Волонтерський хаб в Угорщині
Пані Чілла проводить щодня величезну роботу. Це – піклування, турбота про українців, юридичний, соціальний, медичний, освітній супровід. Одним словом, наче мати, леліє, опікується кожним, хто має в цьому потребу. Крім того, разом із командою проводить збори на придбання необхідних речей для українців, займається виготовленням окопних свічок та масою доброчинних проєктів. Утім основна її робота – це оформлення та відновлення документів українців в Угорщині.
Закарпатські добродійниці також побували у волонтерському хабі в Будапешті.
«Ми співпрацюємо з певними партнерами, – каже пані Чілла. – Стараємося контактувати з різними фондами, організаціями, державними закладами України та Угорщини. Складаємо певні контактні списки, наприклад, по житлу, де ми виставили контакти всіх організацій, які можуть надавати допомогу. Крім того, є в нас перекладацька допомога, щоб люди знали, до кого можна звернутися. З напрямку психології маємо можливість у випадку першої необхідності надавати психологічну підтримку, спрямовуємо, до кого можна звернутися. Також інформуємо, як можна відновити свої документи, як перевірити, чи чесно виконує обов’язки роботодавець, як заснувати підприємницьку діяльність, як відкрити і закрити банківський рахунок, анулювати соціальні виплати. Ми перші склали таблицю, за допомогою якої кожна людина може знайти всю необхідну для себе інформацію і порівняти різні статуси свого перебування в Угорщині».
Правозахисна діяльність
«Пані Чілла – неймовірна людина, яка випромінює позитив, яка просто заряджає добром», – кажуть про свою колегу-добродійницю закарпатські волонтерки Катерина Легерда та Анжеліка Андок.
Справді, Чілла Куртяк-Слободян робить дуже багато корисних і потрібних справ, надає людям різного роду допомогу. І однією з найбільш важливих є саме юридична.
«Наша благодійна організація займається практично найбільш складними справами, – наголошує пані Чілла. – Ми беремося за різні кримінальні справи, коли люди стали чи жертвами злочинців, чи навпаки, щось скоїли. Також до нас звертаються у кризових ситуаціях, коли виникають випадки зникнення безвісти на території Угорщини чи Європейського Союзу, коли хтось потрапляє у складні життєві обставини і потрібно оперативно виконати медичні переклади, аби хворого пролікували. Дуже багато справ маємо з депортованими чи з особами, які отримали відмову в легалізації. Чимало роботи в нас із документами».
Інші проєкти
Організація працює з 2022 року.
«Фактично ми розпочали благодійну діяльність 23 лютого 2022 року. З плином часу і зі зростанням потреб заснували благодійну організацію «Bona Fide». Це сталося 10 жовтня 2022 року, – зазначає пані Чілла. – Маємо також інші проєкти. Наприклад, освітній. По суботам проводимо заняття для дітей наймолодшого віку – від 3 до 7 років, де викладаємо українською мовою і навчаємо малечу угорської. Звичайно, усе відбувається в ігровій формі, аби діткам було цікаво і враховуються вікові особливості малюків».
Крім того, організація проводить безліч інформативних зустрічей, воркшопів, лекцій з найбільш актуальних для переселенців та мігрантів питань.
«Ми організовуємо, скажімо, лекції щодо легалізації працевлаштування, заснування підприємницької діяльності, навчання в дошкільних і загальноосвітніх закладах дітей та у вищих навчальних закладах молоді, у тому числі – без знання угорської мови. Тобто, аби без знання мови в українців була можливість влаштуватися в навчальні заклади та знайти роботу. Загалом переконана, що діти – це наше майбутнє. Якщо вони не будуть вчитися, в то в нас через декілька років не буде лікарів, вчителів та інших кваліфікованих спеціалістів. Одним словом, допомагаємо відповідно до професійних запитів, нахилів та віку людини», – каже очільниця «Bona Fide».
Підтримка тих, хто втік від війни
«Ми почали займатися благодійною діяльністю в той час, коли була надзвичайно велика кількість тих людей, які рятувалися від війни. Це були здебільшого жінки-матері та неповнолітні діти, у тому числі – новонароджені, навіть безпосередньо після пологового будинку, – зізнається Чілла Куртяк-Слободян. – У жінок не було достатньо документів для легального і законного перетину кордону. Ми тоді тримали контакт із усіма митницями, контрольно-пропускними пунктами, надавали оперативну і практично цілодобову перекладацьку допомогу, у тому числі і діловодську, коли потрібно було заповнювати деякі пояснювальні листи, щоб ці жінки з немовлятами без свідоцтв про народження, без закордонних паспортів могли евакуюватися. Потім ми надавали перекладацьку і діловодську допомогу в еміграційному відділі у Будапешті. За день доводилося приймати по декілька тисяч людей».
За словами пані Чілли, спочатку в організації було двоє співробітників разом із нею, потім –щомісяця долучилися нові люди.
«До нас почали приєднуватися і волонтери, і з’явилися нові працівники. Усі співробітники нашої організації – виключно громадяни України. Це – ті люди, які на власній шкірі відчули потребу, перед якою опиняються інші, нові переселенці. Ми підтримуємо контакт і зв’язок із потребуючими, які до нас звертаються різними каналами чи завдяки безпосередньому візиту до нашого офісу, або ж через переписку, телефонні розмови. Люди звертаються абсолютно з різними запитами, у кожного свої потреби, ситуації – від реєстрації народження до поховання осіб, які померли на території Угорщини, або ж коли роботодавець вчинив певні незаконні дії щодо працівника», – запевняє закарпатка.
Медична допомога
Також організація надає професійну допомогу із офіційним завіренням письмового перекладу, супроводжує людей до медичних закладів, серед яких є навіть військові з України, які після лікування, ампутації кінцівок, або ж для реабілітації прибули до Угорщини.
«Ми виконуємо переклади, аби після їхнього повернення в Україну, лікарі знали, як продовжити їхнє лікування. Крім того, до нас щотижня звертаються люди для виконання перекладу документів, аби в Угорщині встановити статус інвалідності, або ж коли в дитини є певні протипоказання відвідувати школу. Загалом маємо досвід виконання різних перекладів», – поділилася думками піні Чілла.
Хто підтримує
Діяльність організації «Bona Fide» є самофінансуючою.
«Ми мали два проекти, які було профінансовано міжнародними службами допомоги. Це – літні табори. Усі інші витрати спонсоруються комерційною фірмою, де я також є керівником. Тобто… моя фірма, яка займається наданням послуг письмового перекладу, легалізації перебування в Угорщині, покриває витрати офіційно найнятих осіб, сплачує податки, заробітну плату співробітникам, оренду приміщень та інші витрати», – каже засновниця «Bona Fide».
Цікаві випадки
«Був у нас один 24-річний хлопець із України, який перебував у вкрай депресивному стані і почав вживати заборонені речовини. Йому відмовили у наданні благодійної допомоги з приведення в порядок його стану і він був безпритульним, – ділиться досвідом Чілла Куртяк-Слободян. – Нам стало відомо про нього і ми використали всі свої зв’язки, аби відшукати його родичів, знайшли для нього житло, оформили всі необхідні для легалізації документи, фактично врятували його від життя безхатька та залежності від наркотиків. Наразі цей хлопчина працює електриком в Австрії.
Були також випадки, коли жінки ставали жертвами проституції. Навіть народжували дітей через сумнівні зв’язки. Ми їм також допомагаємо, щоб вони повернулися до нормального способу життя.
Крім того, співпрацюємо з правоохоронними органами Угорщини, тому якщо виникає потреба, вони нам телефонують. Так було, зокрема, коли виявилося, що член сім’ї, вітчим, чинить насильство над неповнолітньою дитиною. І це відбувалося за згоди матері. Це був уже такий третій випадок. Наголошу, що мова йде про українців. Скажімо, ми мали запит про те, що поліція не знала, що відбувається у певній сім’ї. Викликали нас. Там, з відома матері, вітчим ґвалтував свою падчерку. Стало відомо, що насильницькі дії щодо дівчинки він вчиняв протягом чотирьох років. Днями також отримали запит бути перекладачами у справі, де вітчим теж, на жаль… із відома матері… вчиняв насильство сексуального характеру над 9-річною дитиною. У таких випадках злочинець повинен отримати гідне покарання за свої моторошні вчинки!», – зазначає пані Чілла.
Закарпатка у Будапешті
Справді, діяльність закарпатки в Угорщині заслуговує поваги та подяки. Такі люди роблять світ добрішим, світлішим та більш досконалим.
Щире спасибі Чіллі Куртяк-Слободян за доброчинну діяльність!
Сайт Нова Свобода висловлює також велику подяку закарпатським волонтеркам, представницям ГО «Волонтери Закарпаття» Катерині Легерді та Анжеліці Андок за підготовку цього матеріалу.
Нагадаємо, що В Будапешті відбулася зустріч української делегації з волонтерською спільнотою Угорщини, а також, що У Будапешті відбувся благодійний концерт на підтримку ЗСУ
Вас може зацікавити: Незряча мукачівка співає, щоб підтримати Україну
Закарпатка у Будапешті активно допомагає українським переселенцям