Чому із зубопротезуванням військових у Мукачеві проблеми
Чому із зубопротезуванням військових у Мукачеві проблеми. Здавалося б, у цьому закарпатському місті мав би бути найкращий сервіс? Чому? Хоча б тому, що тут дислокується гордість України – 128 окрема гірсько-штурмова бригада. Але, виявляється, є труднощі… адже всіх лікарів звільнили! Із бюджету утримують тільки одного… у лікарні!
У зоні недосяжності
“Чому така соціальна послуга як “зубопротезування військових та інших пільгових категорій населення” в Мукачеві залишає бажати кращого? – пише у соцмережі водолимир Горішняк. Він додає: 4 та 5 жовтня на платформі групи “МукачевоSOS” було оприлюднено перші дві частини власного журналістського розслідування.
У ньому ми поставили за мету розібратися: кому мешканці мукачівської громади мають “подякувати” за те, що надання стоматологічних послуг, зокрема, пільгове протезування для найбільш уразливих верств населення фактично припилилося.
Більше того, жертвами місцевих “реформаторів” від медицини (на рівні області) тепер стали ще й діючі військовослужбовці ЗСУ, а також ветерани та учасники бойових дій. На пальцях рук можна перелічити військових, які скористалися спеціальною Урядовою програмою щодо надання комплексних стоматологічних послуг нашим захисникам. Тобто навіть за наявності коштів виконання програми відверто пробуксовує. Бракує інформаційно- роз’яснювальної роботи, бракує мотиваційних факторів для фахівців в галузі стоматології, які мали б робити недорогі, але якісні зубні протези…
Коріння негараздів
Так ось коріння всіх цих негараздів уходять у відносне недалеке майбутнє. Саме тоді в Закарпатській області і, зокрема, в Мукачеві, під приводом “реформ” провадилися відверто волюнтаристські рішення. Тобто, закривалися цілі відділення, десятки стоматологів в одну мить опинялися безробітними, а спеціалізована і вже наявна матеріально-технічна база списувалася за копійки.
Все це відбувалося вже за часів повномасштабної війни з росією і про наших військових, в місті з числа його керманичів та людей, які дотичні до медицини ніхто за великим рахунком не думав…
Гарячі дискусії
Про ті драматичні події зі знищення цілого структурного підрозділу лікарні Святого Мартина, я згадую із такою стенографічною точністю. Мені довелося особисто бути свідком тих гарячих дискусій в сесійній залі. Тоді виступ опального очільника відділення місцеві можновладці демонстративно… не слухали.
Ну, а про те, що б колеги Івана Лемка тоді дослухалися до аргументів Івана Івановича, а тим більше підтрималаи його чи всталаи на його захист. До речі, І. Лемко є лікарем вищої категорії. Фактично – за збереження відділення, навіть не могло бути і мови. У Мукачеві якось не прийнято аби думка чиновника якось розбігалася із думкою очільника міста. То ж це можна вважати такою собі особливістю місцевої “демократії”.
Лікарів звільнили
Одне слово, тоді – восени 2022 року, сили були надто не рівні і прогнозовано все закінчилося тим, чим і мало закінчитися. 6 грудня одразу 20 працівників госпрозрахункового відділення лікарні Святого Мартина поповнили лави… безробітних. Відповідний наказ про їхнє звільнення підписав директор мукачівського медичного комунального закладу Євген Мешко”, – зазначає автор.
Кого протезувати?
“А таких у місті – не десяток і навіть ніе два, а з огляду на те, що у країні точиться кривава війна з рашистами. Кількість потенційних пільговиків найближчим часом зросте в рази!”.
Ніхто в місті (можливо, за винятком Євгена Мешка) не має жодного уявлення про те, хто і як відтепер лікуватиме та протезуватиме пільгову категорію мукачівців. А якщо до цього додати той факт, що допоки в лікарні тривають зовсім недитячі “кадрові війни”, десятки пацієнтів із нетерпінням чекають на власні протезні вироби. Отже, ситуація і справді видається доволі невизначеною.
Ну, а поки весь медперсонал госпрозрахункового стоматвідділення на чолі з її керівником – звільнено, двері будівлі – закриті на ключ та опечатані, а недороблені зубні протези, як і годиться… поклали на полицю на невизначений час”.
Де логіка?
Якщо чесно, за три десятки років роботи в журналістиці я набув неабиякої звички співставляти наявні факти і розглядати їх крізь призму самої проблеми.
Так ось, дозвольте навести лише декілька доволі показових цифр. 2021 року працівники госпрозрахункового стоматологічного відділення поклали у скарбничку міського бюджету 1 мільйон 228 тисяч гривень. Наступного, тобто 2022 року, ця цифра була ще більшою – 1 мільйон 443 тисячі гривень. А потім… А потім в Мукачеві гримнула та сама “оптимізація” і, завдячуючи незграбності “оптимізаторів” від мільйонних прибутків не залишилося ані сліду.
Більше того, якщо раніше лікарі-стоматологи та техніки госпрозрахункового відділення регулярно поповнювали бюджет міста, то два останніх роки тепер вже місто… приплачує стоматологу, який в лікарні Святого Мартина, сидячи на зарплаті, є дотичним до виготовлення протезів. На яку суму було виготовлено зубних протезів в лікарні Святого Мартина за 2023-2024 роки, достеменно точно не відомо. Але за інсайдерскьої інформацією, на утримання лікаря-стоматолога, який в лікарні Святого Мартина безпосередньо займається виготовленням зубних протезів”, муніципальна установа витрачає щонайменше у 12 разів більше, ніж він заробляє.
Відтак автор радить Представнику Омбудсмана України в Закарпатській області Андрію Крючкову було б доцільно ініціювати відповідні аудиторські перевірки. Також рекомендує відповідним службам ґрунтовно розібралися – хто і навіщо впродовж років займався системним і послідовним знищенням муніципальних стоматологічних установ в регіоні?
“Що це було? І чи не було в тому ознак злісного умислу? І якщо так, то чи не варто за це посадових осіб притягнути до відповідальності?”, – запитує Володимир Горішняк.
Нагадаємо, що Війна забрала життя Миколи Кушніра з Хустщини, а також, що Юрій-Сокіл відмовився від броні і вступив до 128 Закарпатської бригади
Вас може зацікавити: Вперше відбувся конкурс “Благодійне Закарпаття”. Назвали переможців