• Ср. Січ 15th, 2025

Нова Свобода

Інформація, новини, репортажі, розслідування

Таміла Висіцька: науковиця та письменниця з Хуста відзначає 90-річчя

Spread the love

Таміла Висіцька: науковиця та письменниця з Хуста відзначає 90-річчя

Таміла Висіцька: науковиця та письменниця з Хуста відзначає 90-річчя. Неймовірно ерудована, мудра, людяна та завжди скромна. Вона по-юнацькому тендітна, енергійна, цілеспрямована. У її очах сяє вогонь запалу…  Може розмовляти годинами на різні теми, знається на багатьох речах, у тому числі – на сучасній техніці.  

Вечори проводить за ноутбуком

Таміла Висіцька видала 18 дійсно цікавих книг, які вражають змістом. Це – не брошурки, а об’ємні дослідження. Для їхнього написання пані Таміла неодноразово їздила до різних архівів Закарпаття, побувала далеко не в одній редакції, де гортала підшивки газет у пошуках даних і невтомно працювала над своїми книгами.

Її доньку, колишню директорку Хустської СШ №6 та музичної школи Інессу Чернянчук на Закарпатті знає дуже багато людей. А мама, на жаль, незаслужено обділена увагою, хоча залишила величезний творчий автограф на літературній та науковій мапі краю. Стаття про неї є навіть у Вікіпедії. Але нагород хустянка чомусь не має… У пані Таміли багато планів та задумів. Вечори вона проводить за ноутбуком у роботі і досі плідно працює.

Письменниця-геолог

Таміла Федорівна — український геолог, науковець, письменниця-дослідниця, розпочала дослідницьку роботу, коли вийшла на пенсію. До того працювала інженером-геофізиком,об’їздивши в геологічних експедиціях увесь колишній Союз. З 2000-го року почала писати історико-документальні нариси. Відтоді постійно видає по книжці.

Народилася Таміла Висіцька 24 листопада 1934 року у селі Дрозди на Київщині. Закінчила Київський геологічний технікум та Свердловський гірничий інститут. Працювала за фахом у Закарпатській геолого-розвідувальній експедиції. Протягом тривалого часу викладала математику в Хустській ЗОШ№4. Крім того, протягом двох років обіймала посаду інженера з охорони праці на будівельному заводі. 

Любов до досліджень та історії передалася пані Тамілі від батька, який був істориком та директором школи. Маму, на жаль, втратила у вісім років.

Початок творчого шляху

Працюючи на Закарпатті, одружилася з Іваном Козариком, який згодом став головою колгоспу в селі Велятині на Хустщині.

Після того, як покинула заняття геологією, взялася за краєзнавство і у Велятині, де мешкала на той час, долучилася до створення музею. Так запалилася справою, що почала їздити до Берегова у архів, шукати документи. Відтак написала свою першу книжку «Велятино». На той час жінці було 64 роки. Досі матеріали для усіх видань письменниця та дослідниця черпає із архівів. І це – неймовірно ґрунтовна та серйозна праця.

Книги

Книжки Таміли Висіцької відразу привертають увагу якоюсь незбагненною свіжістю. У них немає ні засушеного академізму, ні поширеного сьогодні копірайтингу. Натомість є те, що називають раціональним зерном –  мінімум власних суджень і максимум фактажу. Дослідниця не переказує вже загальновідоме, а прагне подати нову інформацію.

Отже, її доробок:

1. Висіцька Т. Ф. Із плеяди науковців Закарпаття: Біобліографічний довідник / Т. Ф. Висіцька. – Ужгород : Ліра, 2005. – 616 с.: фотоіл.

2. Висіцька Т. Ф. Історія Греко-Католицької Церкви від заснування перших християнських конфесій до 2024 року/ Таміла Висіцька. – Ужгород : Папп І. О., 2024. – 365 с. : іл.

3. Висіцька Т. Ф. Велятино: Історико- етнографічний нарис / Т. Ф. Висіцька. – Ужгород : Закарпаття, 2000. – 433 с.: іл.

4. Орос Л. І. Данилово: іст.-етногр. нарис від давніх часів до поч. XXI ст. / Лука Іванович Орос ; [упоряд. Таміла Висіцька]. – Ужгород : Ліра, 2015. – 410 с. : фот.

5. Висіцька Т. Ф. Ера Homo Sapiens/ Таміла Висіцька. – Ужгород : Папп І. О. [вид.], 2023. – 389 с. : іл.

6. Висіцька Т. Ф. Жіночі постаті в історії Закарпаття. Кн.1: Наука, культура, мистецтво/ наук. ред. В. Падяк. – [Б. м.] : [б.в.], 2004. – 403 с.: фото

7. Висіцька Т. Ф. Запитання без відповіді: [посіб. для молоді] / Таміла Висіцька. – Ужгород : Папп І. О., 2021. – 306 с. : рис., карти

8. Висіцька Т. Ф. Монотеїзм: бесіда за круглим столом / Таміла Висіцька. – Ужгород : Вид-во Олександри Гаркуші, 2014. – 541, с. : іл.

9. Висіцька Т. Ф. Опришки. Легенди і дійсність/ Т. Ф. Висіцька. – Ужгород : ЛІРА, 2007. – 312 c.: іл.

10. Висіцька Т. Три сходинки до самоствердження: освіта, трудова і громад. діяльність жінок Закарпаття / Т. Висіцька. – Ужгород : Ліра, 2006. – 642 с.: рис., табл.

11. Висіцька Т. Ф. Християнство на Закарпатті: докум. дослідж. становлення та розв. (XIV – XXI ст.) / Таміла Висіцька. – Ужгород : Вид-во Олександри Гаркуші, 2012. – 653, с. : рис., табл.

12. Висіцька Т. Ф. Хуст. Сторінки історії та сучасність/ Т. Ф. Висіцька. – Ужгород : Ліра, 2008. – 680 с.: іл.

13. Висіцька Т. Хустська школа мистецтв / Т. Висіцька. – Ужгород : Ліра, 2005. – 140 с.: іл.

14. Висіцька, Таміла Федорівна Щасливе суспільство. Ідеї і реальність. Ч. 3:Дороговказ до щастя – релігія?. – 2020. – 571 с. : іл.

15. Висіцька Т. Ф. Щасливе суспільство. Ідеї й реальність/ Таміла Висіцька. – Ужгород : Вид-во Олександри Гаркуші, 2019. – 691 с.

16. Висіцька Т. Ф. Щоденник ідеалістки/ Таміла Висіцька. – Ужгород : Папп В. В., 2020. – 251 с.

17. Висіцька Т. Ф. Запитання без відповіді / Таміла Висіцька. – Ужгород : Папп В. В., 2021. – 308 с.

18. Висіцька Т. Ф. Ідеальна релігія/ Таміла Висіцька. – Ужгород : Папп В. В., 2024. – 510 с.

Вітання з нагоди ювілею

90 – це справді поважний вік. Сайт Нова Свобода щиро вітає Тамілу Висіцьку з Днем народження! Хочеться побажати цій неймовірній жінці подальшого ентузіазму, натхнення, оптимізму, нових не менш цікавих та змістовних видань. Спасибі за те, що Ви є! Спасибі за те, що робите!

Нехай кожен день приносить радість, наснагу та незабутні моменти. Міцного здоров’я, теплих посмішок, безмежного успіху та великого щастя. Від долі – тільки приємних сюрпризів, від людей – тільки слів подяки! Нехай береже Вас Всевишній і обдаровує ласкою ще многая і благая літа. Живіть яскраво, весело і довго!

Нагадаємо, що Атос зі 128 бригади уже 6 років у ЗСУ, а також, що Ужгородець Аладдін раніше був кухарем, а зараз боронить Україну

Вас може зацікавити: Сашко зі 128-ї приїхав до Ужгорода і пішов до військкомату

Нова Свобода

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *