• Чт. Січ 16th, 2025

Нова Свобода

Інформація, новини, репортажі, розслідування

Чи пішли гроші, виділені Мукачевом на Покровськ, за призначенням

Spread the love


Чи пішли гроші, виділені Мукачевом на Покровськ, за призначенням

Чи пішли гроші, виділені Мукачевом на Покровськ, за призначенням. Мукачівці цікавляться, куди пішли із казни кошти, які мерія вирішила нібито спрямувати на спорудженння оборонних споруд у Покровську.

Джерело

Питання підняв у соцмережі Володимир Горішняк

П’ять лимонів

П’ЯТЬ “ЛИМОНІВ” ЗІ СКАРБНИЦІ МУКАЧІВСЬКОЇ ГРОМАДИ. Куди насправді пішли НАШІ гроші – на зміцнення оборонних споруд прифронтового Покровська чи на… зарплатню чиновникам цього міста?

Не промайнуло і двох діб від початку нового року, як в Україні вибухнув скандал, пов’язаний із тим, як місцеві громади формують власні бюджети. Цього разу, об’єктом підвищеної уваги з боку незалежних фінансових експертів та журналістів стало місто Покровськ на Донеччині, яке перебуває у зоні активних бойових дій.

Так ось, за інформацією аналітиків “DeepState”, на прикінці минулого року Покровська міська військова адміністрація затвердила бюджет міста на 2025 рік. Із них 34 мільйони гривень спрямувала на… благоустрій, 21 млн грн на туризм, культуру й охорону спадщини. Ще 14,5 мільйонів – на інформаційну підтримку своєї діяльності в ЗМІ і – увага! – аж 60 мільйонів на фонд заробітної платні “еліті” міста – керманичам Покровська. І це за умов, що в місті на кінець 2024 року було пошкоджено (чи повністю зруйновано) 70% житлової забудови, 80% соціальних об’єктів і 95% промислових об’єктів. Також у місті повністю відсутнє електро-, газо-, тепло- та водопостачання.
Всі вищенаведені цифри є офіційними данними, оскільки їх оприлюднено на офіційному сайті Покровської МВА.

Розпил бюджету

“Ну, гаразд, але яке відношення цей ганебно-зашкварний “розпил” місцевого” бюджету недоброчесними чиновниками на Донеччині має відношення до нашого Мукачева?” – запитаєте ви.
І, безумовно, будете мати рацію. Втім, аби дати Вам вичерпну відповідь на це запитання, давайте про все по порядку.

Отже, ця історія із доволі неприємним присмаком розпочалася ще у вересні минулого року. Саме тоді голова Покровської міської територіальної громади з офіційним листом звернувся до мера Мукачева Андрія Балоги. Він просив його розглянути питання щодо надання місту Покровськ фінансової допомоги. Сам лист на широкий загал мерія Мукачева чомусь так і не оприлюднила. Але з високою ступеню ймовірності можна припустити, що керманич Покровську потребу у коштах обґрунтовував витратами на “оренду техніки, транспортних засобів та закупівлю матеріалів, необхідних для облаштування рубежів оборони громади”.

Принаймні, саме під таким “соусом” депутати Мукачівської міської ради доволі оперативно – у вересні 2024 року на позачерговій(!) сесії – погодили рішення про виділення місту Покровськ 4(!) мільйонів гривень із власного бюджету. А ще кількома місяцями пізніше (в листопаді) народні обранці Мукачева вирішили… посилити фінансову допомогу мерії Покровська ще одним мільйоном гривень.

Подвійна допомога?

Без реляцій тут, звісно, не обійшлося. Вже 29 листопада 2024 року на офіційному сайті Мукачівської міської ради з”явилося повідомлення: “Мукачево вдруге виділило допомогу Покровську. За останні три місяці наша громада спрямувала вже 5 мільйонів гривень на підтримку міста, яке зазнає регулярних обстрілів з боку російських окупантів. Зокрема, один мільйон гривень було виділено під час сесії міської ради, яка відбулася 28 листопада”.

Звісно, не забули “попіаритися” на цієї темі і самі депутати Мукачівської міської ради. Зокрема, “слуги народу” Олександр Горячкун та Олександр Яцканич на своїх сторінках у “Фейсбуці”, як годиться, засвідчили “свій” внесок у, так би мовити, питання обороноздатності нашої країни.
Але зрештою наступив січень 2025-го…. І раптом всі ми… прозріли від того, як красиво, перепрошую за натуралізм, наче лохів керманичі Покровьска розвели своїх мукачівських колег. А, можливо, і не лише мукачівських. Бо зовсім не виключено, що такі самі “листи щастя”, мало не під копірку мер Покровська надсилав своїм колегам і з інших міст України.

… Сьогодні різного штибу експерти навипередки коментують дивакуваті “ініціативи” місцевої влади щодо формування бюджету на власну користь. Але абсолютно точно, що не на зміцення обрронздатності окремо взятого міста.

Чи доцільним було рішення?

Зокрема, директор Інституту соціально-економічної трансформації, кандидат економічних наук Ілля Несходовський наголошує на тому, що “напрямок використання коштів з місцевого бюджету визначають депутати місцевих органів влади”. “Питання в тому, наскільки це рішення є доцільним, обґрунтованим і антикорупційним, але в них є за чинним українським законодавством право приймати таке рішення”.

За словами іншого економіста – Бориса Кушнірука – рішення щодо закладання видатків у бюджеті — це відповідальність місцевої влади. Проте є нюанс.

“Враховуючи, що там військова адміністрація керує, то в цілому це вже питання до державної влади, до Офісу Президента, бо вони їх призначають, і до Міністерства фінансів. Я раніше казав і дискутував на цю тему, що під час війни все має бути зосереджене на забезпеченні потреб військових”.

Кушнірук вважає абсурдним те, що хтось закладає кошти на благоустрій в умовах, коли не вистачає грошей для потреб армії. “Йдеться навіть не про зарплати, а про те, що пов’язане з закупівлею всього — РЕБів, дронів, ремонту техніки тощо. Тому безперечно це питання до влади — як таке може бути? На жаль, таких прикладів доволі багато, в тому числі й в зоні фактично бойових дій”
Експерти наголошують на тому, що центральні органи влади… не мають права втручатися в рішення місцевих влад. Проте місцеві громади мають можливість висловити свою позицію депутатам, аби ті проголосували за те, аби скасувати відповідне рішення.

Ба більше, економісти переконані: Кабмін мав би своїм розпорядженням визначати цілі, на які можна витрачати кошти з місцевих бюджетів, та зменшити відсоток від загального бюджету, який можна використовувати на благоустрій, чи взагалі його обнулити.
“Тоді як саме рішення можуть змінити виключно самі депутати — внести зміни до відповідного бюджету”, — наголошує Несходовський.

Провина Кабміну?

Він переконаний: подібні випадки — це провина Кабміну, який попри те, що визначив пріоритетні напрямки використання коштів у місцевих бюджетах ще на початку повномасштабного вторгнення, не обмежив їх використання.

“Саме тому протягом 2023 — 2024 років ми бачили такі необґрунтовані витрати, коли кошти, які могли бути використані більш раціонально, були спрямовані, наприклад, на перекладання бруківки, висадження квітів, дерев тощо”, — підсумував експерт.

Кушнірук зазначив, що військові адміністрації, які визначають місцевий бюджет, підпорядковані президенту. Проте він не може займатися Покровськом, умовно кажучи, адже це не його рівень. Натомість, за словами економіста, повинен існувати механізм, який би унеможливлював витрату коштів з місцевого бюджету на подібні речі під час війни.

“Можливо, що уряд повинен дати розпорядження, щоб крім найнеобхідніших цілей, пов’язаних із забезпеченням фізичного функціонування цих населених пунктів, ні на що витрачатися кошти не можуть”, — додав Борис Кушнірук.

У цієї неприглядній історії із бюджетом Покровська, нам залишається лише розглянути міру відповідальності депутатів Мукачівської міської ради за ухвалене ними рішення – перекинути п’ять мільйонів гривень зі скарбнички рідного міста у… жеби ненаситиних керманичів прифронтового Покровська.

Дитяча наївність

Передбачаю виправдальні спічі на користь мукачівських народних обранців: “Ну, так: розвели наших депутатів, наче мачок. Ну, з ким таке не буває… Вони ж, напевно, не знали і знати не могли, що ось так брутально, використають їхню дитячу наївність та довіру”.

І, напевно, такі аргументи мають право на існування. Бо різного штибу пройдисвіти на кшталт літературного персонажу Хлестакова існували не лише за часів Гоголя, а й, як можемо бачимо, непогано почуваються і в наш час. Але… якби нашим доморощеним політикам трохи більше обачливості, мудрості і, зрештою, відповідальності за раціональне використання коштів громади, то вони б зараз точно не були серед тих, кого так зухвало ошукали. Хоча насправді, серед постраждалих і ошуканих перед усім фігуруємо ми. Бо передусім це ми – мешканці громади – недорахувалися п’яти «лимонів», які з дивовижною легкістю пустили по вітру наші ж доморощені обранці.

Між іншим, п”ять мільйонів – це не такі вже і малі гроші. Якщо мені не зраджує пам’ять, свого часу саме такої суми коштів забракло міській скарбниці аби в Мукачеві продовжило свою роботу стоматологічне госпвідділення лікарні Святого Мартина. Але тоді в бюджеті таких коштів не знайшлося і двадцять колишніх медичних працівників лікарні поповнили лави безробітних.

Чи пішли кошти громади на укріплення?

Ну ось… І раптом така легковажна щедрість з боку мукачівських можновладців на користь своїх колег з Покровську. Звісно, ніхто б не став заперечувати проти таких “пожертв”, якби наші люди з ратуші мали стовідсоткові гарантії того, що всі кошти нашої громади підуть саме на укріплення обороноздатності регіону та підтримку військових. Але по факту… По факту все вийшло зовсім ні так: всі кошти громади пішли… кобилі в тріщину і тепер, напевно, вже ніхто їх нам не поверне.

Єдине, що, напевно, мали б зробити наші депутати, так це звернутися з офіційним листом до керівництва тієї ж Покровської МВА з вимогою – надати ґрунтовні пояснення того чому кошти мешканців мукачівської громади були спрямовані не за призначенням. Але, особисто в мене є дуже великі сумніви, що люди з ратуші будуть вдаватися ось до таких кроків. Адже, по-перше, дурно змарновані гроші – це не особисті кошти керманичів нашого міста, а кошти всієї громади. А по-друге, вдаватися до будь-яких публічних розслідувань – це означатиме визнання власних помилок. А кому, скажіть на милість, приємно визнавати, що тебе ось так, на рівному місці, пошили в дурні… Тому у обставинах, що склалися, простіше зробити вигляд, ніби нічого такого не сталося. Бо втрата власного іміджу – це набагато більша втрата, ніж привселюдно визнати, що тебе ошукали на “якихось” п”ять “лимонів”…

Володимир Горішняк, адміністратор групи “МукачевоSOS”
При підготовці матеріалу використані матеріалу сайту “ФОКУС”

Нагадаємо, що Чому ужгородські депутати не хочуть підтримувати військових, а також, що Міжнародний аеропорт до 2027 року обіцяють збудувати у Мукачеві

Вас може зацікавити: Приїхав із Ізраїлю, аби безкоштовно годувати ВПО на Закарпатті

Нова Свобода

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *