• Чт. Січ 16th, 2025

Нова Свобода

Інформація, новини, репортажі, розслідування

ВПО відтепер – повноправні мешканці закарпатських громад

Spread the love

ВПО відтепер – повноправні мешканці закарпатських громад

ВПО відтепер – повноправні мешканці закарпатських громад. У зв’язку з прийняттям Закону “Про народовладдя” на краян очікують певні зміни. Про це пише Володимир Горішняк, адміністратор групи “МукачевоSOS”. Далі текст цитуємо без змін.

Що зміниться?


ЛАСКАВО ПРОСИМО ДО НАШОЇ ФАЙТИ: колишні переселенці із статусом ВПО відтепер – повноправні мешканці Мукачівської громади


Як прийняття Закону про народовладдя на рівні місцевого самоврядування позначиться на реалізації соціальних програм для мешканців громади. А також на їхніх електоральних вподобаннях під час виборчих перегонів, які, ймовірно, відбудуться вже восени цього року.

Отже, вчора набув чинності Закон України №3703 про народовладдя на рівні місцевого самоврядування.

Відповідно до цього Закону, голова та депутати міської ради ЗОБОВ”ЯЗАНІ звітувати перед жителями. А а ті, своєю чергою, порушувати перед обранцями актуальні питання життєдіяльності громади або ж висловити ті чи інші пропозиції. Причому письмовий звіт депутатів повинен бути оприлюдненим на офіційному веб-сайті міської ради.

Серед інших важливих нововведень заслуговує на увагу те, що відтепер більший вплив матимуть і електронні петиції. У разі якщо вони наберуть необхідну кількість голосів, то міські ради повинні будуть розглянути суть звернення на найближчій(!) сесії.

Планування розподілу коштів

Крім того, згідно із законом, жителі можуть брати участь в плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету. А ще – у роботі консультативно-дорадчих органів при органах та посадових особах місцевого самоврядування; у публічних консультаціях, організованих органами місцевого самоврядування

Отже, як бачимо, 6 січня 2025 року у день, коли Президент України Володимир Зеленський підписав Закон №3703, дійсно відбулася подія. Вона найближчим часом кардинально вплине на процеси місцевого самоврядуванні. Адже Закон передбачає, що порядок ініціювання, проведення та застосування механізмів місцевої демократії регулюється органами місцевого самоврядування у статутах громад або окремих рішеннях місцевих рад.

Іншими словами, відтепер всі переселенці, які мали статус “Внутрішньо переміщеної особи” (ВПО) офіційно визнаються повноправними жителями громад, у яких вони зареєстровані і, відповідно, проживають.

Пільги

Більше того, відтепер на колишніх ВПО поширюватимуться всі пільги, якими до цього часу користувалися мешканці тих чи інших громад. Колишні ВПО відтепер також мають право на рівних із іншими мешканцями громад послуговуватися програмами, які приймаються на муніципальному рівні.

А тепер давайте спробуємо чисто теоретичні засад Закону спроектувати на повсякденну життєдіяльність окремо взятої громади, ну, скажімо, тієї ж мукачівської.

Насамперед, потрібно визнати, що цей Закон повною мірою відповідає нормам демократичного суспільства, а потреба у його прийнятті для нашого суспільстві назріла давно. Тут можна лише дивуватися чому цйе доленосний документ президент України підписав тільки тепер.

Беззаперечним позитивом цього Закону можна вважати те, що він повністю знімає будь-який розподіл людей, які волею долі виявилися мешканцями однієї громади. Відтепер у територіальних громадах апріорі не буде людей, які до цього часу жили своїм життям. Раніше вир життя самої громади проходив повз них без їхньої участі. До того ж вони не мали на цей процес жодного відношення.

Разом з тим, об’єктивно викликає непорозуміння той факт, що закон вступив в дію майже одразу після ухвалення та затвердження місцевих бюджетів. Тобто бюджетів, які початково приймалися під зовсім іншу конфігурацію тергромад. Тепер вони потребуватимуть суттєвого редагування, перегляду, “перекидування” коштів з одних програм на іншу. Іншими словами, майже чотиримісячна кропітка робота над головним фінансовим документом громади пішла за усім добре відомим напрямком.

Чи вистачить коштів?

Насправді, головне питання полягає в тому чи вистачить громаді “живих коштів” аби забезпечити виконання вже прийнятих програм, але вже із суттєвим поповненням в вигляді “новоспечених” мешканців громади. Насамперед, це стосується програм соціального спрямування, забезпечення безкоштовного проїзду у громадському транспорті для пільгових категорій тощо.

Але ж чи не визначальний “джокер” цього Закону може полягати в тому у тому, що “генеральна пертурбація на рівні громад” може докорінно змінити й електоральні вподобання виборців на округах. А відтак “місцеві еліти” можуть поступитися своїм місцем під сонцем новоявленим фаворитам.

Втім, все це – поки що не більше, ніж суто теоретичні розклади. А ось які ще сюрпризи чекають на нас (в тому числі і через щойно підписаний Президентом Закон), ми дізнаємося трохи згодом. Чекати залишилось недовго – до вересня… ну, максимум до жовтня 2025 року…

Володимир Горішняк, адміністратор групи “МукачевоSOS”

Нагадаємо, що Чому ужгородські депутати не хочуть підтримувати військових, а також, що Міжнародний аеропорт до 2027 року обіцяють збудувати у Мукачеві

Вас може зацікавити: Приїхав із Ізраїлю, аби безкоштовно годувати ВПО на Закарпатті

Нова Свобода

ВПО відтепер – повноправні мешканці закарпатських громад

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *