Ринок та ярмарки в Хусті у давнину
Ринок та ярмарки в Хусті у давнину. Ринок у Хусті називають ще “базар”, або “п’яц” (від угорського слова “пійоц”. У давнину (1800-1900-ті роки) він знаходився на Базарній площі. Нині – це Майдан Незалежності. Тобто, торгували прямо у центрі міста.
Коли почалася торгівля
Оскільки у 1329 році Хуст уже мав статус Магдебурського права, яке давало місту ряд привілеїв, у тому числі – право на проведення ярмарків, то можна припустити, що саме ці часи і стали стартом вуличної торгівлі.
Ярмарки проходили 4 рази на рік, але тривали впродовж декількох днів. А по вівторках і четвергах люди ходили на базар (а на початку – тільки раз на тиждень). Також за містом був тваринний ринок – Торговиця. Він працював по суботах (так і і досі). Там продавали і продають тварин, а також корми для них. А от на ринку можна було продавати тільки птицю, ремісничі товари, молочку та м’ясні вироби, тютюн, книги. Продавати їжу на Торговищі заборонялося. Нерідко власники крамниць скуповували товар на ярмарках і потім його продавали вже у власних торгових точках.
Цікаве про ринок
На Базарній площі був колодязь, де можна було напитися води та напоїти худобу. Ночувати на базарному місці заборонялося. Ринок працював улітку з 6, а взимку з 7 години ранку і до 14-ї. ярмарок – із 5 до 17 годин.
Продавцям давалося пів години перед початком і після завершення робочого дня для того, аби розкласти та прибрати товар. За порушення могли оштрафувати. Штрафували також за торгівлю “з рук”, тобто, за межами торгового місця.
Дозвіл
Аби продавати на ринку, потрібно було купити дозвіл, або ще як кажуть, патент. Його можна було перепродати, або навть передати у спадок. При цьому спадкоємцями могли стати навіть неповнолітні діти.
Усі на ринку мали постійні місця для торгівлі. Передусім головною метою було те, аби покупці легко і швидко могли знайти продавця. Ця традиція збереглася навіть зараз. Після завершення торгів кожен продавець мав прибрати за собою. Якщо цього не робив, його карали штрафом.
Ще дещо цікаве
Продавець не мав права торгувати одночасно з декількома людьми. Якщо покупець скаржився на те, що продавець був до нього неуважним, це загрожувало штрафом.
Дуже цінувалися ремісничі товари. А от торгувати алколем на ринку заборонялося. Для цього існували корчми. Можна було заплатити штраф і за махінації з вагами. Також штрафували кишенькових злодіїв, які були у всі часи.
Пізніше базар перенісся на інше місце, а наразі стихійна торгівля в місті є взагалі забороненою. Загалом у Хусті діє декілька ринків. Досі ці місця залишаються найбільш багатолюдними.
Нагадаємо, що Коли у Хусті почали з’являтися аптеки і що в них продавали. ВІДЕО, а також Коли у Хусті з’явилося світло і як освітлювали вулиці в давнину
Вас може зацікавити: Де знаходився Крайовий суд у Хусті і які справи він розглядав