Михайло Бізонич презентував книгу «Історичні постаті Хуста»
Михайло Бізонич презентував книгу «Історичні постаті Хуста». Це – третє видання автора. Раніше він видав «Хуст у старовинній листівці» – у 2009 році, «Хуст. 925 років» – у 2015 році і «Історичні постаті Хуста» вперше побачили світ у 2018 році. Наразі книгу доповнено і перевидано. Крім того, Михайло Бізонич видав серію листівок «Хуст: минуле та сучасне». У колекції зібрано як листівки, яким більше 100 років, так і з краєвидами, які ми можемо побачити сьогодні. Слід зазначити, що всі книги Михайла Бізонича у твердій палітурці і видані у Львові.
Про що видання
Ідея з вивченням минулого у автора зародилася ще тоді, коли він почав колекціонувати листівки. Власне захоплення філокартією поступово переросло у дослідження старовини та роботу над друкованим словом.
«Свого часу я почав збирати старовинні листівки. Потім виникла ідея показати їх і іншим. Але як це тоді можна було зробити? Тільки видавши книгу з фотографіями. Це був мій перший досвід. Потім захопився, запалився, почав вивчати старовину, їздити по архівах, гортати підписки газет і шукати цікаві деталі. Робота над книгою дуже клопітка і потребує багато часу. Це стосується не так написання текстів, як збирання історичних даних. Редагувала мені видання заслужена вчителька України Христина Шкробинець», – поділився думками з Новою Свободою пан Михайло.
Варто зазначити, що «Історичні постаті Хуста» – досить об’ємна книга. У ній зібрано багато даних про людей, які жили у місті, творили історію і залишили по собі слід.
Почесні громадяни і перший мер
Розділити радість презентації видання завітали до автора майже всі почесні громадяни міста, які зараз живуть у Хусті. На жаль, дехто вже відійшов у засвіти, а декому звання присвоїли посмертно. Загалом за роки незалежності 36 хустян було удостоєно звання «Почесний громадянин міста».
Тож серед запрошених були Федір Буришин, Христина Шкробинець, Іван Вучкан, Богдан Деленко, Андрій Палінкаш, Михайло соломаха, Степан Фегер, Михайло Онофрей, Емануїл Товкан, Михайло Хмара, Федір Турчин та інші.
Із мерів (тих, хто очолював місто) на презентації був присутній Володимир Кащук, який і профінансував видання, а з нардепів – Валерій Лунченко, який теж допоміг книзі побачити світ.
А у самому виданні є цікавий розділ про колишніх очільників міста. Загалом описано 15 постатей. Серед них, цікаво, що перший староста був призначений у 1921 році і ним був місцевий мешканець Василь Величко. Після нього (у 1939 році) головою управи став уродженець Будапешта Золтан Полудьої. А от за радянського часу керували містом аж дві жінки. Це – Олександра П’ятакова і Любов Сосницька.
Про Героїв
Окремим розділом у книзі подано полеглих за Україну Героїв. Вміщено не всі імена, тільки ті, хто загинув до початку повномасштабного вторгнення та у перший вік повноцінної війни. Автор подає фото, імена і коротку біографію Героїв та Героїнь. У добірці є не тільки хустяни, але й ті, хто мешкав у Хустському районі.
На жаль, із того часу маємо чимало нових втрат. Можливо, автор колись ще більше доповнить видання.
Крім рубрики «Герої не вмирають» цікавим є й розділ про історичні постаті, на честь яких названо у Хусті вулиці. Переважно мова йде про вулиці, перейменовані нещодавно.
Фото
Доповнюють тексти старовинні світлини. На них можна добре роздивитися не тільки самих краян, їхній одяг, але й архітектуру, пам’ятки, відомі місця, транспорт, мости та неймовірно розкішну на ті часи природу. У давнину, переважно за угорських часів та в чехословацький період, у Хусті була дуже буйна рослинність, на вулицях росло багато дерев.
Цікавими є знімки перших автомобілів, паровозів, велосипедів. Є світлини і радянської доби і вони різко контрастують сірістю, похмурістю, а люди на них практично не посміхаються.
А от сучасні знімки яскраві, емоційні і колоритні, з гарними сюжетами, добре відтворюють дух часу та настрої хустян.
Також у Михайла Бізонича є окремий розділ про пам’ятники та стели у Хусті. Крім подачі власне знімків, автор коротко розповідає про кожну з пам’яток.
Доповнює видання колекція сучасних та старовинних листівок у спеціальному подарунковому наборі. Між іншим, старі світлини дуже хорошої якості і справді унікальні за змістом.
Наклад видання, на жаль, обмежений – 300 примірників. Тому придбати книгу зможуть не всі бажаючі.
Нагадаємо, що Хуст попрощався з Героєм Юрієм Борщем, а також, що Етнічний німець Олександр уже рік служить у 128 Закарпатській бригаді
Вас може зацікавити: Богдан на війні з 2014-го. Зараз – у 128 Закарпатській бригаді