• Пн. Кві 28th, 2025

Нова Свобода

Інформація, новини, репортажі, розслідування

Банки в Хусті у Чехословацьку добу. ВІДЕО

Spread the love

Банки в Хусті у Чехословацьку добу. ВІДЕО.

Банки в Хусті у Чехословацьку добу. ВІДЕО. Зараз у нас десятки банків і кожен може розпоряджатися коштами прямо через мобільні додатки. Це – і сплата комунальних послуг, і поповнення рахунку телефону, і покупки онлайн і маса різних опцій. А в давнину у нашому краї банків було мало.  Саме їхню діяльність і будемо досліджувати.

Що відомо про банки

Скільки було саме банків в угорський та чехословацький періоди в Хусті – сказати важко. Можемо керуватися лише офіційними даними. Наприклад, у Закарпатському обласному архіві можна знайти судові справи, які розглядалися в Хусті у давнину. Були між ними і справи, пов’язані з банками, кредитами, банкрутствами.  У Чехословацький період населення Хуста складало близько 20 тисяч осіб.  Це – 1937 рік.

Наприклад, із 1927 по 1933 рік Хустська філія Словацького загального кредитного банку розглянула 5 справ, а Марамороський загальний кредитний банк у Хусті з 1909 по 1931 рік мав на розгляді 34 справи. Хустська філія Дунайського банку із 1939 по 1941 рік розглядала тільки 3 справи. Руський народний банк у 1938 році мав на розгляді 1 справу.

Словацький банк

Оскільки збереглося фото Словацького банку, можемо дізнатися, де він знаходився. Це – вулиця Карпатської Січі, а тоді – Масарикова (ще раніше, за угорської доби – Ракоці). Мова – про кутову будівлю. Там зараз ліцей. Це – біля шостої школи.  Його повна назва Хустська філія Загального Кредитного банку в місті Хуст, Підкарпатської Русі. У архіві збереглися записи (1927-1941років) про надання фізичним особам кредитів та фінансові звіти. Цікаво, що вивіска на ньому була словацькою та українською мовами. Він прийшов на Закарпаття першим із банків у Чехословацький період.

Відкрилася філія Словацького банку в Хусті у 1921 році. Установа швидко набирала популярності серед населення і стала практично осередком торгового і господарського життя округу. Банк сприяв виділенню коштів на рільництво, впорядкування доріг та гирл річок, будівництво, на тваринництво, торгівлю деревиною. Керівником філії був Карел Тлапек.

Руський банк, Ощадні каси

Є фото й будівлі Руського народного банку. Але не видно, де саме він знаходився. У записах Закарпатського державного архіву збереглася книга вкладів за 1922-1931 роки саме в Хусті.

Також чехи відкрили по всій території тодішньої Підкарпатської Русі Ощадні банки. Вони користувалися серед людей великою популярністю. Відомо, що Ощадна каса була у Вишкові. А от Хустська окружна страхова каса знаходилася у Хусті. У записах із 1940 по 1942 рік можна побачити головний касовий журнал.

А побудували її разом із чеським містечком. Знаходилася Ощадна каса у будівлі нинішньої поліклініки (раніше дитяча). Запрацювала Ощадна каса у 1925 році.

Дунайський банк

Працювала тут  і Хустська філія Дунайського банку. Збереглися, зокрема, книги обліку (щоправда, мова йде вже про угорський період – з 1939 по 1941 рік). Його в народі називали просто «Дунобанком».

Ось як описує його Михайло Бізонич у книзі “Хуст у старовинній листівці:

«Між установами, які за короткий час своєї діяльності стали важливим фактором господарського життя Марамороша, попереду знаходився Дунайський банк. Банк заснований у Братіславі в 1912 р. під назвою «Західно-угорське банківське товариство». Його акціонерний капітал складав 400 000 корун. В основному клієнтура установи складалася із представників торгових і господарських кіл.

Особливо у східній Словаччині Підкарпатської Русі Дунайському банку дякують землероби за своєчасні фінансові акції, що стали допомогою під час купівлі розбитої на ділянки землі для великих маєтків та виноградарства.

Дунайський банк – один з важливіших факторів господарського життя Чехословацької республіки своїм філіалом в Хусті рішуче  впливав на мараморошські господарські відносини».

«Подкарпатський банк»

Був у чехословацький період у Хусті і Подкарпатський банк – один із найбільш потужних. Його діяльність об’ємно описує ужгородська письменниця і журналістка Тетяна Літераті  у циклі «Втрачений Ужгород». У Хусті він знаходився там, де наразі квартирують Приватбанк та Держказначейство, на вулиці Карпатської Січі. Тут же у інший період квартирував Марамороський банк.

Зокрема, цей банк отримав монополію на торгівлю сіллю, допомагав ставати на ноги багатьом підприємцям. Подкарпатський банк також фінансував будівництво доріг і в перші роки діяльності був дуже успішним. Банк співпрацював із американськими банками і саме через нього місцеві заробітчани переказували із-за кордону зароблені гроші родичам додому. Серед цікавинок, саме цей банк у голодному 1920 році привіз із Румунії 52 вагони кукурудзи. Відтак продав її фактично за покупною ціною місцевому населенню просто, аби люди не вимерли з голоду.  Крім того, пластунам банк видавав ощадні книжки з однією коруною на рахунку. Але використати книжку можна було тільки тоді, коли на рахунку назбирається 20 корун. Таким чином молодь привчали ощадливо розпоряджатися коштами. Як пише Михайло Бізонич у книзі «Хуст у старовинній листівці» серед промисловців великим попитом користувалися промислові ощадні. Така каса була і в Хусті. Відомо, що головне відділення «Подкарпатського банку» в Ужгороді у 1939 році перебралося до Сваляви. І головою його правління став Микола Цуперак із Хуста. Після падіння Карпатської України «Підкарпатський банк» закрився.

Коли прийшла радянська влада, то замість усіх банків запровадила єдиний державний банк, а в 1987 році був утворений Ощадний банк.

Нагадаємо, що Коли у Хусті почали з’являтися аптеки і що в них продавали. ВІДЕО, а також Коли у Хусті з’явилося світло і як освітлювали вулиці в давнину

Вас може зацікавити: Де знаходився Крайовий суд у Хусті і які справи він розглядав

Нова Свобода

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *