Шмідова, Цементова, Тиршова, Рєпіна вулиця в Хусті. ВІДЕО
Шмідова, Цементова, Тиршова, Рєпіна вулиця в Хусті. ВІДЕО. Кожна вулиця в Хусті має свою унікальну історію. За часи, відколи існує місто, одні вулиці зникли, інші навпаки, розбудувались і ставали важливими дорожніми чи торговими артеріями. Мало хто з місцевих мешканців не чув про вулицю Рєпіна. Її ще називають Цементовою, або Шмідовою. Історія її появи дуже цікава, але в той же час офіційних відомостей про неї дуже мало.

1908 рік
Історія вулиці пов’язана з життям єврейської громади
Говорити про історію вулиці неможливо без згадки про єврейську громаду Хуста. Колись у місті було за різними даними 8 або 9 синагог. У 1921 році в Хусті проживав 3391 єврей. Це при тому, що загальна кількість населення в ті часи становила тільки трохи більше 10 тисяч осіб. Тільки на початок 1937 року Хуст нараховував вже близько 20 тисяч мешканців. Багато хто з євреїв мав хорошу освіту, працював лікарями, фармацевтами, володів фабриками, заводами, млинами, винними погребами, трьома банками, готелем «Корона».

Стара синагога в Хусті
Тож у 1872-1875 роках виникла потреба в будівництві нової синагоги. Мова про ту, яку ми знаємо і можемо побачити зараз неподалік центрального міського ринку. Ще одна синагога, більш старіша, у трохи видозміненому вигляді навіть у наші дні збереглася також. У радянські часи там був кінотеатр Франка, а зараз квартирує місія «Назарет». Тож фактично цей квартал був єврейським. Саме євреям Хуст завдячує появу Шмідової вулиці.
Одноповерхова замість двоповерхової
Починається вуличка аркою з Майдану Незалежності (з боку ринку) і закінчується аптекою ТОВ «Хустфарм» із виходом на вулицю Карпатської Січі. Сама аптека – унікальна старовинна будівля. У 1711 році, кажуть, на цьому місці вже стояла будівля. Справді, вона чітко зафіксована на мапі міста за 1865 рік. Але… На світлинах 1907 року можна побачити на місці, де знаходиться аптека, тільки одноповерхові будинки. Більше того, навіть проходу на сучасну вулицю Рєпіна немає. У той же час, на старовинній листівці, на якій добре видно обидві (стару та нову сигагоги), датованій приблизно кінцем ХVІІІ сторіччя, арка та прохід уже є.

Тому дехто з дослідників минувшини припускає, що вуличка була тупиковою. Забудова там, ймовірно, була, але ніде на жодній світлині вона не зустрічається. Ми не знаємо, чи це були теперішні, чи інші будівлі, але скоріш за все, вони мали бути одноповерховими, бо із-за будинків на передньому плані на тих листівках, які є, не проглядаються. Багато листівок із видом уже на сучасну вулицю Рєпіна збереглося за 1939 та 1942 роки.

Єврейська громада звела цілий квартал
Новий господар
Відомо також що на початку ХІХ сторіччя приміщення аптеки викупив від попереднього власника підприємець на прізвище Шмідт. Саме той, на честь якого нині називають вулицю. От тільки згідно з переписом 1905 року у реєстрі прізвищ жителів міста Хуст вдалося натрапити не на Шміда, а на Камлана Шмідта, який разом із дружиною, яка позначена як Калманова Шмідт, проживав на вулиці Ракоці, 76. Це – і була нинішня вулиця Карпатської Січі, тобто реальна адреса на той час цієї споруди. І саме так насправді звали господаря будівлі. Він, скоріш за все, володів не тільки цією аптекою (сам жив на другому поверсі), але й більшістю будинків на вулиці, відомої нам зараз як Рєпіна. Викупивши старий занедбаний будинок у колишніх хазяїв, Калман Шмідт перетворив його на одну з родзинок міста, звівши другий і мансардний поверхи. Також він зніс будинок поруч, вивільнивши прохід, зробивши колишній тупик, який починався з арки, прохідною вулицею.

Листівка за 1905 рік, сучасної будівлі аптеки не видно, вулиці Шмідової ще не було
Ось про це розповідає Борис Олос – рабин Хустської хоральної синагоги.
«Є у Хусті вулиця Рєпіна, або Цементова, але насправді вона – вулиця Шмідова. Шмідт був одним з найбагатших євреїв міста Він мав аптеку, яка називалася «Патікою», вона й була його рідним домом. Він був головою єврейської общини – не релігійної, а світської, тож всі купці йому були підзвітними», – наголосив він.
Тиршова вулиця
У Чехословацьку добу вулиця називалася Тиршова. Але на честь кого саме? Мирослав Тирш був відомим громадським діячем. У 1862 року він заснував у Празі товариство «Сокіл» з метою поширення фізкультури і здорового способу життя. Згодом подібні товариства було створено по всій території тодішньої Австро-Угорщини. Свого часу в Ужгороді навіть був пам’ятник Тиршу, неподалік медичного факультету УжНУ.

Листівка за 1942 рік
У Хусті ж на його честь було названо вулицю. У радянські часи її назвали Рєпіна. Дехто її досі називає Цементовою, через вузькість і муровані цементові будівлі. Але найбільш чесною й історично справедливою її назвою навіть зараз була б Шмідова. Між іншим, у народі у всі часи її завжди так і називали.
Нагадаємо, що Коли у Хусті почали з’являтися аптеки і що в них продавали. ВІДЕО, а також Коли у Хусті з’явилося світло і як освітлювали вулиці в давнину
Вас може зацікавити: Де знаходився Крайовий суд у Хусті і які справи він розглядав