Готель Pannonia. Втрачений Хуст. ВІДЕО
Готель Pannonia. Втрачений Хуст. ВІДЕО. Зараз у Хусті є досить багато готелів, ресторанів та непогано розвинена інфраструктура, де гості міста можуть заночувати і поїсти. Раніше подібні заклади теж були і деякі з них залишилися не тільки у згадках старожилів, але й на світлинах. Одним із таких був готель «Pannonia», побудований ще за часів Австро-Угорщини.
Де знаходився заклад
Загалом в угорський період збереглася пам’ять про такі готелі і ресторації, як «Royal», «Centrál», «Korona», «Pannonia», «Bristol», у чехословацьку добу – «Royal», «Central», «Koruna».
Знаходився готель «Pannonia» там, де зараз розташовується готельно-ресторанний комплекс «Prince». Раніше на цій локації був ресторан «Ренесанс», а перед тим – кафе «Червона шапочка». Це – сучасний Майдан Незалежності, який у чехословацький період називався площею Бенешовою, в угорський – Міклоша Горті, а в радянський – Червоної армії.

У мережі можна побачити фоторепродукції листівок із зображенням будівлі за різні роки. Є за 1915-й та 1917-й. Світлини зроблені з різних ракурсів. Оригінали зберігаються в Будапешті в музеї Земплені.

Відомо, що у 1914 році власником споруди був Крамер Меніхерт. На першому поверсі знаходився ресторан, а на другому – готель. До послуг відпочивальників було 12 просторих кімнат. Одна з них була із балконом. Зараз на тому місці її немає, та й сам фасад змінено до непізнаваності.

Коли будували «Паннонію»
Достеменно невідомо, коли зводився цей заклад, але точно за Австро-Угорщини. Уже в чехословацьку добу готель мав бути в дуже поганому стані, бо коли у 1922 році до Хуста приїхав празький архітектор Їндржих Фрейвальд, він наголошував, що в місті немає жодного нормального місця, де можна заночувати. Саме ця його заява і стала підставою в подальшому для будівництва «Корони».
Але коли могла відкритися «Pannonia»? Варто наголосити, що готельно-ресторанний комплекс із однойменною назвою був і в Ужгороді. У мережі можна знайти чимало старих світлин із її зображенням. Цікаво, що ужгородська «Pannonia» була дуже схожою на хустську. Її було навіть зведено у подібному архітектурному стилі. І про неї відомостей знайти можна більше. Наприклад те, що вона почала занепадати приблизно у той же період, що і в Хусті. У 1940-х роках готель уже розібрали. А перед тим будівлю продали за 80 тисяч корун під облаштування державного керамічного училища.

Відомо, що в Ужгороді будівля на колишній Млинській вулиці існувала вже в 1728 році і там був Пивний дім. Але в 1763 році він згорів. На мапі саме за цей рік його вже немає. Тож там почали зводити іншу, нову будівлю. На кадастровій мапі 1863 року готель «Pannonia» вже є. Ці дані можна знайти у Державному архіві Закарпатської області. Тож, скоріш за все, приблизно в цей же період, або на декілька років пізніше «Pannonia» з’явилася і в Хусті.
Найбільш вірогідно, що то була мережа готелів одного власника. Між іншим, в Угорщині досі існує готельна мережа із однойменною назвою.
Чому так назвали
Паннонія (лат. Pannonia) — це історична область на заході Угорщини, назва якої походить від римської провінції Паннонія. Назва збереглася після закінчення римського панування і також використовувалася для позначення політичних кордонів до приходу угорців на Панонську низовину. Назва «Pannonia» походить від слів «болото, вода, мокрий».
Тож найбільш вірогідно, що як і в ситуації з банками, в Ужгороді та Хусті були тільки представництва угорського готелю «Pannonia».
Нагадаємо, що Коли у Хусті почали з’являтися аптеки і що в них продавали. ВІДЕО, а також Коли у Хусті з’явилося світло і як освітлювали вулиці в давнину
Вас може зацікавити: Де знаходився Крайовий суд у Хусті і які справи він розглядав